«

»

kwi 13

Salmo trutta – Troć

fot. Eric Engbretson

fot. Eric Engbretson

Właściwości gatunku Optymalne warunki
Rejon Świat Minimalny zbiornik (Litry) 1000
Rodzina łososiowate Urządzenie akwarium skały
Długość (cm) ~50 Temperatura (ºC) 15
Rozmnażanie ikra pH wody 8
Strefa w akwarium dno Twardość wody (ºgH) 10
Pokarm ryby Oświetlenie normalne

 

Występowanie

Troć zamieszkuje wody całego świata (w niektórych była sztucznie rozmnożona). W Polsce wyróżniamy trzy zasadnicze odmiany: troć wędrowna, pstrąg potokowy i troć jeziorowa.

 

Wygląd

Salmo trutta – gatunek z rodziny łososiowatych, który obejmuje różne formy blisko spokrewnione z łososiem szlachetnym (Salmo salar). W Polsce formy Salmo trutta określa się ogólnie jako pstrąg, a odmianę dwuśrodowiskową (morską) jako troć. Jest opisanych kilkadziesiąt gatunków uznanych za formy Salmo trutta – żyją w rzekach, górskich potokach, jeziorach, również w morzu.

W odróżnieniu od łososia posiada szerszą nasadę ogona, większą głowę, inne ubarwienie oraz istnieją różnice w budowie szkieletu. Grzbiet jest często szarawy lub brązowawy, jaśniejsze boki i srebrzysty brzuch. Ciało jest pokryte licznymi plamkami, które w okresie rozrodu są otoczone żółtą obwódką. Samce podczas tarła przybierają miedzianą barwę.

 

Dodatkowe informacje o Salmo trutta

Może żyć około 20 lat. Ryby tego gatunku wykazują aktywność zarówno w dzień i w nocy. W diecie znajdują się mniejsze ryby, małe zwierzęta żyjące w pobliżu wody oraz bezkręgowce – larwy i dorosłe osobniki.

Dodaj komentarz