«

»

mar 22

Polyodon spathula – Wiosłonos amerykański

Polyodon spathula - Wiosłonos amerykański

fot. Timothy Knepp

Polyodon spathula - Wiosłonos amerykański

fot. Steven Zigler

Właściwości gatunku Optymalne warunki
Rejon Ameryka Północna Minimalny zbiornik (Litry) 5000
Rodzina wiosłonosowate Urządzenie akwarium sam żwir
Długość (cm) 200 Temperatura (ºC) 20
Rozmnażanie ikra pH wody 7
Strefa w akwarium środkowa Twardość wody (ºgH) 5
Pokarm żywy Oświetlenie słabe

 

Występowanie

Polyodon spathula można spotkać w wolno płynących wodach Missisipi i w jeziorze Erie (choć w tym drugim wypadku jest to tylko domysł – mogły już zostać wytępione). W 1974 został sprowadzony do Europy.

 

Wygląd

Posiada charakterystyczny wydłużony i spłaszczony pysk przypominający wiosło. Ryj może stanowić nawet połowę długości ciała i jest pokryty elektroreceptorami – jest bardzo czuły na bodźce otoczenia. Wiosłonos rośnie do ~2 metrów i może ważyć 70kg lub więcej – jest cięższy niż niejeden człowiek :) Należy do rodziny jesiotrów wiosłonosowatych, jednak nie ma wysuwanego pyska, jak jesiotry.

 

Rozmnażanie

Tarło odbywa się wczesną wiosną w mętnej wodzie o piaszczystym lub kamienistym dnie. Temperatura wody podczas tarła to 14-15 *C. Składa 80-250 tysięcy jaj.

 

Dodatkowe informacje o Polyodon spathula

Żywi się planktonem, skorupiakami i małżami. Podczas polowania szeroko otwiera pysk i zatacza kręgi lub ósemki, następnie odfiltrowuje pokarm korzystając z wyrostków filtracyjnych, które znajdują się na łukach skrzelowych. Młode osobniki mają zęby, zanikające z wiekiem na rzecz wyrostków. Wiosłonos był chętnie poławiany w celach konsumpcyjnych – szczególnie dla smacznej ikry. Aktualnie ryba zanika z powodu zanieczyszczenia wód i budowy zapór.

Dodaj komentarz