«

»

kwi 05

Oncorhynchus mykiss – Pstrąg tęczowy

fot. Mike Anderson

fot. Mike Anderson

fot. Eleassar

fot. Eleassar

Właściwości gatunku Optymalne warunki
Rejon Ameryka Północna Minimalny zbiornik (Litry) 1000
Rodzina łososiowate Urządzenie akwarium skały
Długość (cm) 80 Temperatura (ºC) 15
Rozmnażanie ikra pH wody 8
Strefa w akwarium dno Twardość wody (ºgH) 10
Pokarm ryby Oświetlenie normalne

 

Występowanie

Obecnie znajduje się na całym świecie, ale naturalnie pochodzi z Ameryki Północnej. W Polsce żyje w wielu rzekach, jeziorach i stawach, ale pochodzą raczej z hodowli lub zarybień – nie obserwuje się znacznego naturalnego wzrostu populacji.

 

Wygląd

Wygląd zależy od wieku i miejsca pobytu – przeważnie pstrąg tęczowy po bokach jest srebrny, a grzbiet ma zielono- lub niebieskoszary. Spotykane są też pstrągi oliwkowe. Wzdłuż linii bocznej biegnie różowa wstęga – najlepiej widoczna u samców gotowych do rozrodu. Dodatkowo pstrąg tęczowy jest gęsto pokryty czarnymi plamkami.

 

Rozmnażanie

Pstrąg tęczowy osiąga dojrzałość płciową w 2 lub 3 roku życia. Tarło odbywa się w żwirowatych ujściach rzek, na półkuli północnej od grudnia do maja, a na półkuli południowej od września do listopada. Samica wykopuje dołek i składa do niego ikrę, która po zapłodnieniu zostaje lekko przykryta piaskiem lub drobnymi kamykami. Ilość jaj zależy od masy samicy i wynosi od 500 do 3000 sztuk. Są one stosunkowo duże. Czas wylęgu zależy od temperatury wody, im cieplejsza, tym jest krótszy. Narybek znajduje się w pobliżu swojej jamki, dopóki nie spożytkuje woreczka żółtkowego stanowiącego pierwszy pokarm. Młode osobniki rosną szybko, w dobrych warunkach w 3 roku życia ważą około kilograma.

 

Dodatkowe informacje o Oncorhynchus mykiss

Średni czas życia to 7 lat. Jest drapieżnikiem, zjada prawie wszystko, co może uchwycić: małe ryby, żaby, kijanki, owady oraz inne robaki, również w postaci ikry i larw. Lubią owady latające dlatego są łowione przez tzw. wędkarzy muchowych. Pstrąg tęczowy jest wrażliwy na pasożyta Myxobolus cerebralis i może go rozpowszechnić w takiej ilości, że zaszkodzi również odporniejszym gatunkom w tym samym zbiorniku.

Dodaj komentarz