«

»

mar 23

Lepisosteus spatula – Niszczuka krokodyla

Lepisosteus spatula - Niszczuka krokodyla

fot. Cymothoa exigua

Właściwości gatunku Optymalne warunki
Rejon Ameryka Północna Minimalny zbiornik (Litry) 5000
Rodzina Niszczukowate Urządzenie akwarium sam żwir
Długość (cm) 300 Temperatura (ºC) 23
Rozmnażanie ikra pH wody 8
Strefa w akwarium Twardość wody (ºgH) 10
Pokarm ryby Oświetlenie normalne

 

Występowanie

Lubi wody stojące z kryjówkami w postaci np. korzeni drzew. Można ją spotkać w wodach Ameryki Północnej – Floryda, Alabama, Luizjana, Teksas, Zatoka Meksykańska, Missisipi, południowa Karolina. Istnieje też oddzielna populacja w Nikaragui (Ameryka Środkowa).

 

Wygląd

Lepisosteus spatula, jako gatunek istniejący 150 milionów lat, ma prymitywną budowę ciała. Posiada podwójny rząd zębów w górnej szczęce. Ryba ta jest ciemnego koloru – brązowa lub oliwkowa. Rośnie do 3 metrów i osiąga wagę do 166kg.  Potrafi szybko pływać, jest  silna, ale jednocześnie płochliwa.

 

Dodatkowe informacje o Lepisosteus spatula

Gatunek opisuje się także nazwą Atractosteus spatula. Żywi się dużo mniejszymi rybami, które zamyka w swoim pysku do czasu jak się uspokoją, a następnie je połyka. W diecie niszczuki mogą znaleźć się także małe ssaki, ptaki i żółwie. Ikra niszczuki jest bardzo trująca dla ludzi. Z ciekawostek warto odnotować, że ten gatunek potrafi przeżyć poza wodą nawet 2 godziny. Może być też niebezpieczny dla pływaków, których jest w stanie pogryźć – choć wydaje się to lekkim paradoksem, skoro uprawia dość bierne drapieżnictwo – złapane ryby połyka dopiero, gdy się uspokoją. :)

Dodaj komentarz