«

»

mar 23

Lepisosteus osseus – Niszczuka długonosa

fot. Stan Shebs

fot. Stan Shebs

Właściwości gatunku Optymalne warunki
Rejon Ameryka Północna Minimalny zbiornik (Litry) 5000
Rodzina niszczukowate Urządzenie akwarium sam żwir
Długość (cm) 200 Temperatura (ºC) 23
Rozmnażanie ikra pH wody 8
Strefa w akwarium Twardość wody (ºgH) 10
Pokarm ryby Oświetlenie normalne

 

Występowanie

Ameryka Północna i Środkowa na wschodnim wybrzeżu. Niszczuka długonosa toleruje wyższe temperatury i spotykana jest przy powierzchni w ciepłe dni.

 

Wygląd

Silnie wydłużone pancerne ciało pokryte ganoidalnymi łuskami. Smukły pysk z ostrymi zębami. Grzbiet oliwkowo-brązowy, brzuch jasny. Rośnie do 2 metrów i waży do 23 kg. Samice są większe i mają dłuższą płetwę od samców.

 

Rozmnażanie

Dojrzałość płciową osiągają w wieku 3-4 lat (samce) lub 6 lat (samice). Ilość ikry zależy od rozmiaru i masy samicy – składa do 30 tysięcy jaj, które dzięki lepkości mogą być przymocowane do kamieni w płytkiej wodzie. Tarło odbywa się wiosną i latem.

 

Dodatkowe informacje o Lepisosteus osseus

Niszczuka długonosa jest drapieżnikiem datowanym na 100 milionów lat istnienia, żywi się rybami i skorupiakami. Średnia długość życia to 15-20 lat. Młode niszczuki długonose wylegają się po kilku dniach i pierwszy okres życia spędzają wśród roślinności. Gatunek ten jest jadalny i ma łagodny smak. Ikra jest toksyczna dla ludzi, lecz niektóre ryby mogą ją bezpiecznie konsumować. Ciekawą zdolnością tej niszczuki jest umiejętność przeżycia w wodzie o niskiej zawartości tlenu. Żyją w małych stadach (2-5 sztuk).

Dodaj komentarz