«

lip 19

Gasterosteus aculeatus – Ciernik

Gasterosteus aculeatus - Ciernik

fot. Ron Offermans

fot. Piet Spaans (Viridiflavus)

fot. Piet Spaans (Viridiflavus)

Właściwości gatunku Optymalne warunki
Rejon Ameryka Północna Minimalny zbiornik (Litry) 50
Rodzina ciernikowate Urządzenie akwarium roślinne
Długość (cm) 5 Temperatura (ºC) 20
Rozmnażanie ikra pH wody 8
Strefa w akwarium środkowa Twardość wody (ºgH) 10
Pokarm żywy Oświetlenie normalne

 

Występowanie

Gatunek znany z formy słodkowodnej i słonowodnej. Występujący w Morzu Bałtyckim żyje w wodach słonawych. Forma słodkowodna zasiedla spokojne wody – stawy, jeziora, zakola rzek, a nawet rowy. Wybiera brzeg i płycizny. Cierniki wystepują u wybrzeży Europy, w Oceanie Spokojnym, a także u wybrzeży Ameryki Północnej.

 

Wygląd

Posiada wydłużone, bocznie spłaszczone ciało osiągające 5-8 cm. W formie słonowodnej potrafi osiągać 11 cm. Niewielki otwór gębowy i spiczasty pysk. Po bokach szereg płytek kostnych, które są lepiej rozwinięte u formy słonowodnej. Na grzbiecie znajduje się od 2 do 5 kolców (zazwyczaj 3) i od nich pochodzi nazwa ciernika. Barwa grzbietu szaro- lub niebiesko-zielona, ewentualnie ciemnoszara. Boki są srebrzyste.

 

Rozmnażanie

Tarło odbywa się od końca marca do początku lipca. Populacje morskie wyruszają do rzek i potoków, zaś słodkowodne rozmnażają się tam, gdzie żyją. Przy tarle samce nabierają metalicznego połysku, a jego brzuch i gardło stają się jaskrawoczerwone lub pomarańczowe, natomiast oczy stają się niebieskie. W zagłębieniu na dnie lub wśród roślin, samiec buduje gniazdo ze szczątków roślinnych lub glonów nitkowatych sklejonych wydzieliną nerkową. Następnie wabi tam samicę, która po złożeniu ikry (90-250 jaj) jest przeganiana. Samiec chroni ikrę, a po tygodniu narybek – do momentu wchłonięcia woreczka żółtkowego. Jest to moment, od którego narybek rozpoczyna samodzielne żerowanie i życie.

Samce ciernika są agresywne w stosunku do innych samców i nasila się to w porze godowej. Przy rozmnażaniu w akwarium warto pamiętać, że może zjeść własną ikrę i narybek, dlatego po złożeniu ikry odławiamy samice, a po kilku dniach także samce. Młode cierniki jedzą plankton i pierwotniaki.

 

Dodatkowe informacje o Gasterosteus aculeatus

Ciernik żyje w luźnej ławicy i nie wymaga wód o wysokiej jakości. Pokarm jest różnorodny, głównie to małe organizmy wodne (larwy owadów i skorupiaki), ale także ikra oraz narybek. Młode cierniki żywią się planktonem. Czerwone zabarwienie cierników jest wytwarzane z karotenoidów pochodzących z jego diety – intensywność ubarwienia godowego jest sygnałem dla samicy, że dany osobnik potrafi zdobywać pokarm wysokiej jakości.
Cierniki stają się dojrzałe płciowo w okresie od roku do trzech lat, zależy to często od miejsca przebywania – przystosowują się do warunków i poszczególne populacje różnią się od siebie.
Cierniki często polują nocą posługując się narządem linii bocznej, ale mają także dobry wzrok niewymagający mocnego oświetlenia. Kolce ciernika służą do samoobrony – jest w stanie je zablokować w pozycji stojącej i wtedy trudniej jest go przełknąć. :)

Dodaj komentarz