«

»

maj 04

Culaea inconstans

Culaea inconstans

fot. Terrapin83

Właściwości gatunku Optymalne warunki
Rejon Ameryka Północna Minimalny zbiornik (Litry) 50
Rodzina ciernikowate Urządzenie akwarium roślinne
Długość (cm) 5 Temperatura (ºC) 18
Rozmnażanie ikra pH wody 8
Strefa w akwarium Twardość wody (ºgH) 5
Pokarm żywy Oświetlenie normalne

 

Występowanie

Występuje w południowej części Kanady, na północno-wschodniej części Ameryki Północnej. Niektóre populacje żyją w słonawych wodach. Zasiedla Kolorado, Missisipi, Wielkie Jeziora, Nebraskę. Zostały odkryte również w Meksyku. Gatunek ten można spotkać w szerokim zakresie wód – rzeki, potoki, strumienie wody powodziowej, jeziora, stawy.

 

Wygląd

Jedna z najmniejszych ryb w regionie Ameryki Północnej – osiąga do 5 cm. Ciało stożkowe, szczupła nasada ogona. Zazwyczaj ubarwienie szare, czasem oliwkowe. W okresie tarła samce są niemal czarne, a samice pokrywają jasne i ciemne plamy. Posiada kolce chroniące przed drapieżnikami.

 

Rozmnażanie

Tarło odbywa się w połowie lata, wśród roślinności, w płytkiej i spokojnej wodzie. Samce budują gniazda wykorzystując glony, korzenie i rośliny. Młode są pilnowane przez samca, który potrafi w pysku przenosić do gniazda uciekające z niego młode. Ryby tego gatunku szybko rosną i można je uznać za jednoroczne, ponieważ dorośli często giną po tarle.

 

Dodatkowe informacje o Culaea inconstans

Jest to jedyny przedstawiciel rodzaju Culaea. Ma bogatą dietę, żywi się larwami owadów wodnych, owadami lądowymi, skorupiakami, ślimakami, jajami, także nicieniami i wrotkami. Również w diecie są glony i rośliny. Toleruje pewne poziomy zanieczyszczenia wód, jednak nie jest wolny od wpływu człowieka – tarło jest zależne od temperatury wody i globalne ocieplenie nie jest tu bez znaczenia.

Dodaj komentarz